• تهران
  • 021-82211425

نشست هم‌اندیشی درباره حمایت از مالکیت فکری در اتاق بازرگانی ایران

نشست هم‌اندیشی درباره حمایت از مالکیت فکری در اتاق بازرگانی ایران

نشست مشترک بین معاونت حقوق مالکیت فکری وزارت دادگستری و اعضای کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی، در محل آن اتاق برگزار شد.
در این نشست، آقای دکتر محمود حکمت‌نیا معاون حقوق مالکیت فکری وزارت دادگستری، عارضه‌یابی نظام مالکیت فکری و توجه فزاینده به ابعاد تجاری این نظام را از ضروریات پیوند حقوق با اقتصاد و تجارت و حمایت هرچه بیشتر اولی از دومی دانستند. ایشان کسب‌وکار صنایع کشاورزی و هم‌چنین گیاهان دارویی را ازجمله اموری عنوان کردند که مالکیت فکری به واسطه علامت تجاری کالاها و خدمات و نشانه جغرافیایی کالاها از آن حمایت به عمل می‌آورد. ایشان حمایت مالکیت فکری از تولیدکنندگان و صادرکنندگان را پیش از هرچیز نیازمند راهبرد جامع دانستند و اظهار داشتند که بدون راهبرد تجارت و صادرات، هر تلاشی به خطا می‌رود و تولیدکننده و تاجر از کسب سود و ثروت باز خواهند ماند.
آقای دکتر محمدصادق آزمندیان، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی، هماهنگی و حمایت از حقوق مالکیت صنعتی، دانش سنتی و منابع ژنتیک وزارت دادگستری، در این نشست هدف از همکاری وزارت دادگستری با اتاق بازرگانی ایران را شناسایی چالش‌های فعالان حوزه کشاورزی، ازجمله صنایع کشاورزی و گیاهان دارویی، عنوان کردند. ایشان بر عزم وزارت دادگستری بر حل مشکلات و جلب منافع کنشگران واقعی مالکیت فکری تأکید کرده و اظهار داشتند که شناسایی چالش‌ها و موانع تولید و صادرات، گام نخست در حل و رفع آن‌هاست و آن چالش‌ها و موانع را هیچ‌کس جز خود تجار نمی‌توانند شناسایی و بازگو کنند. ایشان بیان کردند که در روند تصویب قانون جدید حمایت از مالکیت صنعتی، بخش مربوط به علائم تجاری و طرح‌های صنعتی، دغدغه توجه به منافع و حل مشکلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع کشاورزی و گیاهان دارویی وجود دارد. ما در همکاری با اتاق ایران به دنبال آن هستیم که در قانون فوق چالش‌های موجود منعکس شده و از تولید و کسب‌وکار حوزه کشاورزی حمایت به عمل آید.
در ادامه این نشست، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران و رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی، به بیان بخشی از موانع و چالش‌های حوزه کاری خود پرداخته و حمایت بهینه مالکیت فکری از تولید و صادرات درحوزه کشاورزی را نیازمند شناسایی میدانی مسائل موجود و رفع آن‌ها به‌موجب قوانین دقیق و کاربردی عنوان نمودند.

دسته بندی


پروژه ها


مدیریت مالکیت فکری- آسیب‌شناسی تجاری‌سازی مالکیت فکری در ایران
نشست مدیریت مالکیت فکری و اقتصاد دانش‌بنیان
معاهده همكاري در ثبت اختراعات
آيين‌نامه مشترك ‌موافقتنامه مادريد و پروتکل مربوطه
موافقتنامه‌ نیس درباره طبقه بندی علایم تجاری

اطلاعات تماس